Co grozi za spożycie alkoholu po wypadku drogowym?

You are currently viewing Co grozi za spożycie alkoholu po wypadku drogowym?

Co grozi za spożycie alkoholu po wypadku drogowym?

Spożywanie alkoholu lub zażywanie środka odurzającego przez sprawcę po spowodowaniu wypadku komunikacyjnego, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego skutkuje zaostrzeniem kary.

Nowe przepisy.

Zmiana przepisów nastąpiła w dniu 13 marca 2023 r., ustawą z dnia 7 lipca 2022 r.

Aktualne brzmienie przepisu: 

Art.  178.  [Zaostrzenie karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku]

1.  Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu określonego w art. 173 § 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 § 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Kierujący, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu często próbowali „ratować się” spożywając alkohol po wypadku komunikacyjnym. Wobec takich osób ustawodawca wprowadził zaostrzenie kary. Zostaje podniesiona zarówno górna, jak i dolna granica ustawowego zagrożenia. Sąd wymierza karę w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
W przypadku wypadku komunikacyjnego „normalnie” czyn taki podlega karze pozbawienia wolności od 1 miesiąca do lat 3.
W przypadku spożycia alkoholu po wypadku komunikacyjnym kara może wynosić od 2 miesięcy pozbawienia wolności do 4 lat i 6 miesięcy.

O tym czym jest wypadek drogowy przeczytasz TUTAJ

Potrzebujesz porady prawnej?

Treść przekazywana na niniejszym Blogu ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej. Celem Bloga jest udzielenie nieodpłatnie możliwie najszerszych informacji. Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Aby uzyskać poradę prawną skontaktuj się z nami dzwoniąc na numer 512 976 090. Możesz też napisać e-mail lub wypełnić prosty formularz kontaktowy.   

Skomentuj

Dodaj komentarz