Zatrzymanie i przesłuchanie – dlaczego warto mieć adwokata.

You are currently viewing Zatrzymanie i przesłuchanie – dlaczego warto mieć adwokata.

Zatrzymanie i przesłuchanie – dlaczego warto mieć adwokata.

Jednym z głównych uprawnień zatrzymanego jest umożliwienie mu na jego żądanie kontaktu z adwokatem, a także na bezpośrednią z nim rozmowę. Niemal dla każdego zatrzymanie łączyłoby się z dużym stresem i obawami. Taka sytuacja niestety często jest wykorzystywana przez organy ściągania.

Dlaczego obecność adwokata jest ważna ?

Pierwsze przesłuchanie jako podejrzanego na kluczowe znaczenie dowodowe dla sprawy i może przełożyć się na końcowy wynik sprawy. Musisz mieć świadomość, że samo zatrzymanie nie oznacza, że pójdziesz do więzienia. Często zdarza się, że policjanci tak naprawdę nie mają wystarczających dowodów. Jednak wiedzą, że stres zatrzymanego związany z sytuacją przesłuchania daje im przewagę. Co więcej policjanci często stosują różne „tricki”.  Przykładowo informują, że inni świadkowie zeznali już wszystko na nasza niekorzyść, więc nasze milczenie tylko pogorszy sytuację. Nakłaniają do przyznania się do winy, dzięki czemu rzekomo szybciej wyjdziemy. Próbują również  pod pretekstem „luźnej rozmowy” wydobyć informacje.

Obecność adwokata przy przesłuchaniu zapewni Ci ochronę Twoich praw. Adwokat będzie pilnował, abyś został pouczony o wszystkich Twoich prawach. Zadba, aby nie zadawano pytań sugerujących. Nie pozwoli na wywieranie na Ciebie nacisków psychicznych, czy fizycznych. Ponadto już z samego psychologicznego punktu widzenia, w sytuacji stresowej warto mieć po swojej stronie zaufaną osobę.

Żądanie adwokata przy przesłuchaniu.

Pamiętaj, że kontakt z adwokatem powinien być umożliwiony na Twoje żądanie. Nie dzieje się to z automatu. Nie daj się na zapewnienia typu „jak już wszystko powiesz, pozwolimy Ci zadzwonić”. Jeżeli nie znasz nr telefonu do adwokata – skontaktuj się  z osobą najbliższą, aby ta niezwłocznie wyszukała adwokata, który będzie mógł udać się na przesłuchanie.

Co jeśli odmówią mi kontaktu z adwokatem?

Przede wszystkim nie rozmawiaj na temat sprawy do czasu zapewnienia kontaktu z adwokatem. W razie zadawania pytań przez organy ściągania odmów składania wyjaśnień. Możesz jedynie oświadczyć do protokołu przesłuchania, że uniemożliwiono Ci prawo do adwokata. Jeżeli przesłuchujący nie będzie chciał wpisać do protokołu Twojego zastrzeżenia – odmów podpisania protokołu. 

Zostałem wezwany jako świadek w sprawie. Czy mogę skorzystać z adwokata?

Możesz skorzystać z adwokata jako świadek. Strona inna, niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego. Pamiętaj, że organy ściągania stosują często praktykę wzywania na świadka osobę, której po jej „wygadaniu” się przedstawiają zarzuty. Dlatego warto jest skorzystać z pomocy adwokata, który dodatkowo wyjaśni nam nasze prawa jako przesłuchiwanego w charakterze świadka.  

ZADBAJ O SWOJE PRAWA

Im wcześniej zgłosisz się do adwokata, tym większe szanse na doplinowanie Twoich praw, a tym samym większa szansa na pozytywne zakończenie sprawy. Zostałeś zatrzymany? Jechałeś pod wpływem alkoholu? Zostałeś zatrzymany za posiadanie narkotyków?  Główny obszar działania: województwo dolnośląskie (w szczególności Wrocław i okolice) .

WAŻNE: 

  • Treść przekazywana na niniejszym Blogu ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej. Nie powoduje również powstania stosunku na linii prawnik-klient.
  • Publikacje i materiały zamieszczone na niniejszej stronie są nieodpłatne.
  • Artykuły na Blogu są aktualne w dacie ich publikacji.  W późniejszym czasie (z uwagi na stale zmieniające się przepisy prawa) – mogą być już nieaktualne.
  • Treść umieszczona na niniejszym Blogu stanowi jedynie pogląd autora na konkretny temat. Autor Bloga przekazuje treść  zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem,  jednakże nie odpowiada w jakimkolwiek stopniu i zakresie za treść umieszczoną na Blogu.
  • Autor bloga  nie odpowiada za treść komentarzy pozostawionych na blogu przez osoby trzecie.
  • Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną (za którą Autor będzie w pełni odpowiedzialny) – napisz lub zadzwoń.  Możesz skorzystać też z formularza.

***

Powyższe nie stanowi porady prawnejAutor Bloga nie odpowiada za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną w związku zastosowaniem lub niezastosowaniem się do przekazanej na Blogu treści. Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną – napisz lub zadzwoń. Możesz skorzystać też z formularza

Skomentuj

Dodaj komentarz