Odszkodowanie za złamanie obojczyka.

You are currently viewing Odszkodowanie za złamanie obojczyka.

Wysokość odszkodowania za złamany obojczyk zależy od rodzaju ubezpieczenia oraz od wysokości doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Tabele norm oceny uszczerbku na zdrowiu.

W sprawach tzw. ubezpieczeń prywatnych, każdy ubezpieczyciel ma swoją tabelę.

Przykładowo w PZU S.A. 

W sprawach z ubezpieczeń obowiązkowych (np. z OC samochodu) wykorzystuje się tabele norm uszczerbku określoną w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. 

Ile uzyskam odszkodowania za złamanie obojczyka?

W sprawach z ubezpieczeń prywatnych wysokość odszkodowania określona jest w zawartej umowie (polisa wskazuje ile polskich złotych przyznawane jest za każdy 1 % uszczerbku na zdrowiu).

W sprawach ubezpieczeń obowiązkowych obowiązują inne reguły. Nie ma odgórnego przelicznika kwoty za % uszczerbku. W takich sprawach brane są pod uwagę również inne czynniki. O rozmiarze należnego świadczenia pieniężnego powinien decydować rozmiar doznanej krzywdy, tj. stopień cierpień fizycznych i psychicznych, ich intensywność, czas trwania, wiek osoby pokrzywdzonej, nieodwracalność następstw wypadku i inne podobne okoliczności (więcej przeczytasz tutaj). W zależności powstałego uszczerbku na zdrowiu są to kwoty od 10 tys. zł do 100 tys. zł.

Potrzebujesz porady prawnej?

Treść przekazywana na niniejszym Blogu ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej. Celem Bloga jest udzielenie nieodpłatnie możliwie najszerszych informacji. Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Aby uzyskać poradę prawną skontaktuj się z nami dzwoniąc na numer 512 976 090. Możesz też napisać e-mail lub wypełnić prosty formularz kontaktowy.   

Skomentuj

Dodaj komentarz