Kiedy Policja może użyć kajdanek?
Przypadki kiedy policja może użyć kajdanek określone są w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
Kajdanek można użyć w przypadku konieczności podjęcia co najmniej jednego z następujących działań:
1) wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;
2) odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
3) przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
4) przeciwdziałania naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego;
5) przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;
6) ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez uprawnionego;
7) przeciwdziałania zamachowi na nienaruszalność granicy państwowej w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej;
8) przeciwdziałania niszczeniu mienia;
9) zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia;
10) ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
11)zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
13 )pokonania czynnego oporu;
14) przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do autoagresji.
WAŻNE: Kajdanek nie można użyć w celu pokonania biernego oporu.
Sposób użycia kajdanek
Kajdanek zespolonych lub kajdanek zakładanych na nogi można użyć wyłącznie wobec osób:
1)agresywnych;
2) zatrzymanych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych lub innego niebezpiecznego narzędzia lub przestępstwa, o którym mowa w art. 115 § 20, art. 148 lub art. 258 kodeksu karnego
3) pozbawionych wolności.
Czy kajdanki muszą być założone na ręce trzymane z tyłu?
Nie. W przypadku prewencyjnego użycia kajdanek lub gdy w ocenie uprawnionego prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki, stawiania czynnego oporu lub wystąpienia zachowania mogącego zagrażać życiu, zdrowiu lub mieniu jest nieznaczne, kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu.
Potrzebujesz porady prawnej?
Treść przekazywana na niniejszym Blogu ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej. Celem Bloga jest udzielenie nieodpłatnie możliwie najszerszych informacji. Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Aby uzyskać poradę prawną skontaktuj się z nami dzwoniąc na numer 512 976 090. Możesz też napisać e-mail lub wypełnić prosty formularz kontaktowy.
I po co tych aż 13 punktów, i tak za każdym razem mówię zatrzymanemu (choć jest potulny jak baranek czyli w sytuacji biernego oporu), że kajdanki są użyte w celu zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia (pkt. 9). Konstrukcja prawa jest tak ułożona aby ten, kto użyje kajdanek podczas zatrzymania zawsze był w 100% chroniony i nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności. A jak jest w istocie – każdy wie.
Czy policjant musi skuć kajdankami zatrzymanego, w przypadku, gdy ten współpracuje i nie stwarza problemów? I jeszcze komentować, że trzeba się cieszyć, że kajdanki zakłada z przodu, a nie z tyłu? Chodzi o osobę, która została zabrana na posterunek w celu powtórzenia badania alkomatem, a właściwie sama o to poprosiła i w pełni współpracowała.
W opisanym stanie faktycznym użycie kajdanek wydaje się niezasadne.
Więc gdy zatrzymany poprosił o niestosowanie kajdanek, a policjant odmówił, twierdząc, że zmuszają go do tego przepisy, wprowadził zatrzymanego w błąd? Czy w tej sytuacji można powołać się na jakiś artykuł w KK?