Spis treści
Dobrowolne poddanie się karze (DPK) jest jednym ze sposobów zakończenia postępowania karnego. Wniosek o dobrowolne poddanie się karze może zostać złożony zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i wówczas, gdy sprawa trafi już do sądu.
Czym jest dobrowolne poddanie się karze (art. 335 § 1 KPK)?
W postępowaniu przygotowawczym, a więc etapie kiedy sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, dobrowolne poddanie się karze polega uzgodnieniu z prokuratorem kary. Wówczas prokurator zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek.
Warunki jakie muszą być spełnione, aby można było zastosować dobrowolne poddanie się karze to:
– przyznanie się do winy przez podejrzanego;
Przyjmuje się, że oświadczenie podejrzanego powinno zawierać wyraźne stwierdzenie, że zrozumiał treść postanowionego mu zarzutu oraz że się do niego przyznaje, a następnie musi on złożyć wyjaśnienia.
– w świetle wyjaśnień podejrzanego okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości;
W przypadku, gdy złożone wyjaśnienia pozostają w sprzeczności ze zgromadzonymi już dowodami – ta przesłanka może zostać uznana za niespełnioną. Ponadto jeżeli sąd dysponuje sygnałem wskazującym na istnienie wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego oskarżonego, np. podejrzany przy przesłuchaniu w postępowaniu przygotowawczym oskarżony oświadczył, że leczy się psychiatrycznie na depresję – to przyjęcie przez sąd, że wina oskarżonego nie budzi wątpliwości będzie bezpodstawne. Wątpliwości nie mogą budzić także inne istotne okoliczności jak: rozmiar wyrządzonej szkody, stopień zawinienia, stopień szkodliwości społecznej czynu.
– postawa podejrzanego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.
Przykładowo: podejrzany wyraża skruchę, chce naprawić wyrządzoną szkodę lub zadośćuczynić za krzywdę. Zaproponowana kara osiągnie swój cel w postaci powstrzymania się przez podejrzanego od popełnienia kolejnych przestępstw.
Należy pamiętać, że ostatecznie decyzje w przedmiocie DPK podejmuje sąd.
Czy dobrowolne poddanie się karze jest możliwe bez przyznawania się do winy (art. 335 § 2 KPK)?
Tak. Podejrzany nie musi się przyznawać do winy, aby skorzystać z dobrowolnego poddania się karze. Jednak wówczas dobrowolne poddanie się karze stosowane jest na podstawie innego przepisu.
Warunki jakie wówczas muszą być spełnione:
– okoliczności popełnienia przestępstwa i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości;
– oświadczenia dowodowe złożone przez oskarżonego nie są sprzeczne z dokonanymi ustaleniami;
– postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.
Wówczas postępowanie różni się tym, że prokurator (inaczej jak w przypadku przyznawania się do winy) – sporządza akt oskarżenia. Do tego aktu oskarżenia dołącza natomiast wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek.
Dobrowolne poddanie się karze po skierowaniu sprawy do sądu (338 a KPK)
W przypadku, gdy do sądu został skierowany już akt oskarżenia – ten jest doręczany oskarżonemu. Na tym etapie również jest możliwość dobrowolnego poddania się karze.
Oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może przed doręczeniem mu zawiadomienia o terminie rozprawy złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.
Do wniosku oskarżony powinien dołączyć odpisy dla oskarżyciela publicznego i pokrzywdzonego.
Dobrowolne poddanie się karze na rozprawie (art. 387 KPK)
W przypadku, gdy oskarżony nie skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze przed doręczeniem mu zawiadomienia o terminie rozprawy – ma jeszcze taką możliwość na rozprawie.
Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej (a jeśli tylko on sam jest oskarżony – to do czasu zakończenia jego przesłuchania) – oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.
Wniosek od DPK oskarżony może sformułować zarówno ustnie do protokołu rozprawy, jak i w piśmie procesowym.
Czy pokrzywdzony musi wyrazić zgodę na DPK?
Nie jest wymagana osobna zgoda pokrzywdzonego. Jednakże samo uwzględnienie wniosku o DPK jest możliwe tylko wówczas, jeżeli nie sprzeciwi się temu pokrzywdzony, należycie powiadomiony o terminie posiedzenia. Pokrzywdzony powinien być poinformowany przez sąd o sprawie związanej z dobrowolnym poddaniem się karze. Następnie warunkiem uwzględnienia wniosku jest to, że nie zgłosi on swojego sprzeciwu.
Czy oskarżony może cofnąć wniosek o dobrowolne podanie się karze?
Tak. Oskarżony może cofnąć zgodę, aż do momentu wyrokowania przez sąd, i to bez żadnych ograniczeń, ani warunków.
Czy warto się dobrowolnie poddać karze?
Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Wiele zależy od zgromadzonych w sprawie dowodów i okoliczności. Mówiąc wprost – należy przeanalizować, czy są realne szanse na uniewinnienie. Samo dobrowolne poddanie się karze daje możliwość szybkiego zakończenia sprawy, a więc może zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Zawsze dobrze jest skonsultować się z adwokatem, który przeanalizuje sprawę i przedstawi najlepsze rozwiązanie. Nie zawsze dobrowolne poddanie się karze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Można bowiem rozważyć, czy w sprawie nie byłoby zasadne warunkowe umorzenie postępowania.
WAŻNE:
- Treść przekazywana na niniejszym Blogu ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej. Nie powoduje również powstania stosunku na linii prawnik-klient.
- Publikacje i materiały zamieszczone na niniejszej stronie są nieodpłatne.
- Artykuły na Blogu są aktualne w dacie ich publikacji. W późniejszym czasie (z uwagi na stale zmieniające się przepisy prawa) – mogą być już nieaktualne.
- Treść umieszczona na niniejszym Blogu stanowi jedynie pogląd autora na konkretny temat. Autor Bloga przekazuje treść zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, jednakże nie odpowiada w jakimkolwiek stopniu i zakresie za treść umieszczoną na Blogu.
- Autor bloga nie odpowiada za treść komentarzy pozostawionych na blogu przez osoby trzecie.
- Jeśli chcesz uzyskać poradę prawną (za którą Autor będzie w pełni odpowiedzialny) – napisz lub zadzwoń. Możesz skorzystać też z formularza.
Skomentuj