Co daje zameldowanie ? Czy mogę usunąć z mieszkania osobę zameldowaną?

You are currently viewing Co daje zameldowanie ? Czy mogę usunąć z mieszkania osobę zameldowaną?

Co daje zameldowanie ? Najczęstsze błędy wynajmujących.

Samo zameldowanie nie daje prawa do mieszkania. Fakt zameldowania nie powoduje, że najemca zyskuje jakieś większe prawa. Podstawą dla najemcy do zamieszkania jest umowa najmu (ustna, pisemna).

Czym jest zameldowanie?

Kwestie tą reguluje Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.  

Czy można usunąć zameldowanego z mieszkania?

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu nie zwiększa uprawnień najemcy. Po skutecznie rozwiązanej umowie najmu – sam fakt dalszego zameldowania nie daje możliwości dalszego zamieszkania w lokalu. Taka osoba zameldowana nie może skutecznie żądać udostępnienia mieszkania (np. wzywając policję).

Fakt zameldowania nie ma znaczenia dla postępowania o eksmisję. O tym czym jest eksmisja oraz  kiedy i kogo można eksmitować przeczytasz TUTAJ.

Podsumowując:

– samo zameldowanie nie daje prawa do mieszkania;

– zameldowanie nie daje najemcy większych uprawnień

– sam meldunek nie utrudnia usunięcia najemcy z lokalu

Skomentuj

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Anonim

  Nie ma sprawiedliwośći kiedy mieszka się 40 lat można wyrzucic

  1. Ssss

   To jest właśnie sprawiedliwość.

 2. Anonim

  Czy ja jako właściciel moge wyprosić z domu osoby niezameldowane takie jak: partner osoby zameldowanej lub jej gości? Czy również jako właściciel moge nie wpuścić policji do domu bez nakazu sądowego.

 3. Mefiuu

  Witam. Mam problem jestem zameldowany na stale w mieszkaniu place za wynajem bez umowy ale wlasciciel mieszka na stale za granica i chce zebym opusvil lokal dodam ze nielegalnie place za wynajem co zrobić?

Dodaj komentarz